Gij geheel ánders ?!

Gebruikersavatar
Ariene
Berichten: 2687
Lid geworden op: 08 jul 2005, 15:44

Re: Gij geheel ánders ?!

Bericht door Ariene »

Petrus schreef:
Klavier schreef: Alles wat van Christus afhoud bestrijd ik dus.
Wil je daarmee zeggen dat, als je in "de wereld" een openlijk leesbare brief van Christus wilt zijn/bent, en je vraagt je hardop af waarom het "Gij geheel ánders" in reformatorische kringen op een totáál andere wijze inhoud heeft (gekregen) dan daarbuiten........dat je dan buiten Christus bent?
Volgens mij ziet hij gewoon de verkeerde invulling van deze tekst als een belasting en strijdt daartegen.

Maar hoe sta jij er zelf tegenover dat het geen bestaande bijbeltekst is?
Klavier
Berichten: 1514
Lid geworden op: 14 apr 2006, 08:31

Re: Gij geheel ánders ?!

Bericht door Klavier »

Ariene schreef:
Klavier schreef:
rekcor schreef:
Klavier schreef: (...)
Wil iemand de samenvatting van deze lap tekst geven? Ben aan het werk!
Het 'gij geheel anders' betrekken op traditie , heeft te maken met een eenzijdige toepassing van een rechtzinnige dogmatiek.
Die een kerk vol met mensen oplevert die dood zijn en niets kunnen en willen en daar een punt zetten. En daarom in de traditie hun symboolfunctie zo sterk benadrukken. Daarom is alles zwart, tot de trouwjurk toe.
Herkenbaar? Voor mij wel. En gezien de nood van de topic starter die herhaaldelijk aangeeft Christus nodig te hebben, maar vanwege tradiotionele blokkades daar vanaf gehouden wordt, ben ik bijzonder scherp in deze zaken.
Alles wat van Christus afhoud bestrijd ik dus. Met en zonder lange teksten.
Bedankt Klavier!

Misschien kan je voortaan in twee delen kunnen posten.
eerst je verhaal, dan de samenvatting! :wink:

Dit is voor mij helder!
Bedankt!
Waarom veel woorden:
Ten eerste omdat ik de vermogens mis kort en bondig te zijn.
Ten tweede om te voorkomen dat er misvattingen ontstaan.
Want, inhakend op het onderwerp, andersom kun je niet stellen dat daar waar de traditie sterk lijkt te domineren, er ook een onevenwichtige dogmatische invulling van de prediking is. Ik kies dan liever voor een onderbouwing die de lezer zelf de conclusie kan laten maken dan iets als bewering in de groep te gooien wat verwarring sticht.
Ik ben zelf GG-er en binnen de GerGem wordt er nogal eens verkeerd terug geredeneerd om dominees zaken in de schoenen te schuiven op basis van de traditie terwijl het juist het misverstaan van de toehoorders is in dezen.
Als concreet voorbeeld wil ik Ds. Kersten noemen: Die zou het aanbod van genade niet leren. Dogmatisch is die lijn te beredeneren door de Dogmatiek van Ds. Kersten door te trekken.,
Als je echter kijkt naar wat hij zei en schreef over de bevinding en valse bevinding, de praktijk van de prediking, en daarbij ziet welke geschriften hij als voorbeeld voor de praktijk van de prediking aandroeg, dan is daar een gezond evenwicht.
Evenwel worden de geschriften van de Erskines en Fisher niet overal als praktijk voorbeeld gehanteerd en zelfs afgewezen vanwege hun ruime aanbod van genade.
Ik ben ook van mening dat de verwarring in mijn kerkverband grotendeels veroorzaakt wordt door de dogmatische lijn van de ander door te trekken en deze als kritiek op de persoon terug te leggen. En zie dan maar eens kans om het te weerleggen.
Het is niet meer dan logisch dat predikanten die op deze wijze onder vuur liggen, hier tactloos over uit hun slof schieten in de Saambinder. Een aanval in de rug is vragen om emotionele reacties.
Voorzichtigheid is geboden, zeker als het de prediking van Gods Woord betreft!, en dat vraagt veel tekst en uitleg bij het betrekken van een stelling in een diskussie.
Een diskussieforum heeft m.i. een flinke keerzijde als de onderbouwing van het beweerde wegblijft. Het schept dan enkel een stemmingmakend klimaat. En daar is de eenheid in het kerkverband en de reformatorische gezindte ook niet mee gediend.
Vergeet niet dat er jonge mensen meelezen die elke vorm van kritisch geluid als een bevestiging kunnen lezen van een leeftijd eigen kritische denkwijze. Daarmee zou je mensen de kerk uitjagen.
Leer zelf denken, en leer zelf de Schrift lezen en de dogmatiek verstaan. Ga niet uit van de conclusies van anderen als het kritiek op prediking en traditie betreft. Dan valt het gezag van Gods knechten weg en daarmee het gezag van het Woord dat zij brengen.
Neemt niet weg dat ontsporingen zijn waar te nemen, maar die kun je alleen bestrijden door aan te geven hoe het onstaat. Niet door vast te stellen dát er een ontsporing plaats vindt.
Hopend op begrip voor deze alweer lange post.
Gebruikersavatar
refo
Berichten: 24694
Lid geworden op: 29 dec 2001, 11:45

Bericht door refo »

Je zit zker in de politiek..
Gebruikersavatar
Ariene
Berichten: 2687
Lid geworden op: 08 jul 2005, 15:44

Bericht door Ariene »

Leer zelf denken, en leer zelf de Schrift lezen en de dogmatiek verstaan. Ga niet uit van de conclusies van anderen als het kritiek op prediking en traditie betreft. Dan valt het gezag van Gods knechten weg en daarmee het gezag van het Woord dat zij brengen.
Neemt niet weg dat ontsporingen zijn waar te nemen, maar die kun je alleen bestrijden door aan te geven hoe het onstaat. Niet door vast te stellen dát er een ontsporing plaats vindt.
Hopend op begrip voor deze alweer lange post.
Wat je hier schrijft, onderschrijf ik volkomen.
goede bijbelkennis is belangrijk.
Maar je kan niet verwachten dat iedereen de dogmatische lijnen van Ds. Kersten weet. Ik moet zelf ook eerlijk zeggen dat mij dat ook niet echt bezig houdt.

Kijk, op het moment dat er iets speelt, of je ergens vragen bij heb ga je wel zoeken naar bijbelse antwoorden, maar om een nietbestaande tekst te belasten met zoveel dogmatiek gaat eerlijk gezegd wat langs mij heen.

Met alle respect voor je kennis overigens!
Klavier
Berichten: 1514
Lid geworden op: 14 apr 2006, 08:31

Re: Gij geheel ánders ?!

Bericht door Klavier »

Petrus schreef:
Klavier schreef: Alles wat van Christus afhoud bestrijd ik dus.
Wil je daarmee zeggen dat, als je in "de wereld" een openlijk leesbare brief van Christus wilt zijn/bent, en je vraagt je hardop af waarom het "Gij geheel ánders" in reformatorische kringen op een totáál andere wijze inhoud heeft (gekregen) dan daarbuiten........dat je dan buiten Christus bent?
Als het niet meer is dan traditie: Ja.
Als het enkel een traditionele uitwerking heeft en geen vruchten zoals in Ef.4. Ja.
Als het niet beide is zoals je het stelt, Petrus, dan wel.
Je snijdt het probleem haarfijn aan!
Beide moeten gevonden worden. Hoe klein dan ook. Het moet er zijn.
Beide: Vruchten zoals in Ef 4, en het ' haten en vlieden van de wereld'. Alles wat op de wereld lijkt is verdacht. Tenzij het tegendeel bewezen is. Zoiets. En ieder voor zich zij in zijn gemoed ten volle verzekerd daarin.
Maar de traditie is daarbij niet bepalend, hooguit daaruit voortvloeiend en daarmee te respecteren.
Erger de zwakke broeders niet.

Joh. 15, Matt. 25 : Allemaal het Evangelie (olie, talent) maar zonder vrucht (vermeerdering van talent, olie), zonder werken voortvloeiend uit genade geen waar geloof. Want een waar geloof draagt vrucht. Zichtbaar voor de ander. Niet altijd zichtbaar door de gelovige zelf.

Uit het ware geloof komen altijd vruchten van dankbaarheid voor.
Zondag 36:
Aangezien wij uit onze ellendigheid, zonder enige verdienste onzerzijds, alleen uit genade door Christus verlost zijn, waarom moeten wij dan nog goede werken doen?
Antw. Daarom, dat Christus, nadat Hij ons met Zijn bloed gekocht en vrijgemaakt heeft, ons ook door Zijn Heiligen Geest tot Zijn evenbeeld vernieuwt, opdat wij ons met ons ganse leven Gode dankbaar voor Zijn weldaden bewijzen, en Hij door ons geprezen worde. Daarna ook, dat elk bij zichzelven van zijn geloof uit de vruchten verzekerd zij, en dat door onzen godzaligen wandel onze naasten ook voor Christus gewonnen worden
Laatst gewijzigd door Klavier op 13 nov 2006, 15:54, 4 keer totaal gewijzigd.
Klavier
Berichten: 1514
Lid geworden op: 14 apr 2006, 08:31

Bericht door Klavier »

refo schreef:Je zit zker in de politiek..
Wat wil je dán?
Moet ik én de vruchten van het geloof uitéénzetten én tegelijkertijd een botte bijl hanteren?
Petrus

Re: Gij geheel ánders ?!

Bericht door Petrus »

Ariene schreef:
Maar hoe sta jij er zelf tegenover dat het geen bestaande bijbeltekst is?
Ik héb ergens (maar vraag me niet wáár exact) de woorden gelezen: Gij, geheel anders.

Dus, staan die woorden wel degelijk in de Schrift.

Maar goed, maakt verder ook niet uit, volgens Klavier sta ik tóch buiten Christus, en waar maak ik me dan nog verder druk over hé?

Het grote Orakel van RF heeft gesproken, en dan is daarmee de kous áf.

Maar ik mag voor mijzélf weten hoe het met me gesteld is, en dat is ánderen niet gegeven dan alléén God zelf.
Klavier
Berichten: 1514
Lid geworden op: 14 apr 2006, 08:31

Re: Gij geheel ánders ?!

Bericht door Klavier »

Petrus schreef:Maar goed, maakt verder ook niet uit, volgens Klavier sta ik tóch buiten Christus, en waar maak ik me dan nog verder druk over hé?
En waarom dan, Petrus?
Heb je Christus niet lief, dan? Hoe kan dat zonder werking van Gods Geest?
Weet je niet zeker of je een zondaar bent?
En dat je genade nodig hebt?
Je kunt Christus niet liefhebben zonder dat je in Hem gelooft.
Je gaat je bevinding toch niet als uitgangspunt nemen?
Petrus, lees eens goed.
Als je dan toch je eigen gevoel beproeft: "Geef mij Jezus of ik sterf" is genoeg.
Ef. 4 hoeft niet in volle uitvoering te bestaan voor ieder persoonlijk punt voor punt. Het blijft gebrekkig. "Zij is mijn betrachting den gansen dag". Niet "Zij is mijn uitvoering voor 100% den gansen dag".
De ellende hoeft ook niet te overheersen. Het is 'slechts' een weg tot Christus, steeds weer als we afdwalen. Wie Christus Liefde ervaart ondervindt nog veel meer "Kunnen ook de bruiloftskinderen treuren, zolang de Bruidegom bij hen is?
Wie standvastig is in geloof kan meer vreugde ervaren dan die dwaalziek is en steeds weer de oude mens beziet in plaats van zijn oog op de Zaligmaker te richten.
Als de ellende overheerst mag jij zeggen wat er aan de hand is!

Petrus, laat je niet ontmoedigen! Nooit!
Heel het Evangelie roept dat er Zaligheid is. Niet dat je er vanaf moet blijven. Niet dat je Jezus kunt stelen. Dat is niet waar.
Dat is alleen waar als je zonder Liefde tot Hem komt, gericht op enkel je eigen geluk en enkel Gods Toorn wilt ontlopen en daarom maar een Verlosser nodig hebt. Het geloof laat zich herkennen in de Liefde tot God en Zijn naaste. Niet tot angst voor straf (Calvijn).

En je hoeft niet alle vruchten vol te dragen.
De man met de 2 talenten was evengoed zalig als die met de 5.
Verwacht geen volmaakte vrucht. Dat lukt niet. En hoeft ook niet. De volmaakte vrucht volbrengt Christus. Hij staat garant.
Hij is de Levensbron.
Laatst gewijzigd door Klavier op 13 nov 2006, 15:19, 1 keer totaal gewijzigd.
Gebruikersavatar
Ariene
Berichten: 2687
Lid geworden op: 08 jul 2005, 15:44

Bericht door Ariene »

Petrus,

Het staat echt niet in de Bijbel!!

Het staat alleen in de NBG'51 maar ze hebben dat in de NVB herzien. Daar staat weer gewoon "Maar zo hebt u Christus niet leren kennen! "

Verder wil ik Klavier vragen nog één keer te lezen wat jij schreef:
Wil je daarmee zeggen dat, als je in "de wereld" een openlijk leesbare brief van Christus wilt zijn/bent, en je vraagt je hardop af waarom het "Gij geheel ánders" in reformatorische kringen op een totáál andere wijze inhoud heeft (gekregen) dan daarbuiten........dat je dan buiten Christus bent?
Volgens mij ging dat niet helemaal goed.... :?:
Klavier
Berichten: 1514
Lid geworden op: 14 apr 2006, 08:31

Bericht door Klavier »

[quote="Ariene"]
Verder wil ik Klavier vragen nog één keer te lezen wat jij schreef:

[quote]Ik zie het :oops:
Het wordt onmiddelijk aangepast!
Petrus

Bericht door Petrus »

Ariene schreef:Petrus,

Het staat echt niet in de Bijbel!!
Tja, je hebt gelijk, de zoekmachine gaf niets aan.

Echter, je zult het evengoed weten als Klavier en ik, komen/kwamen deze woorden met enige regelmaat voorbij op RF (vandaar dat ik stellig was in mijn mening dat het Schriftwoorden waren).

Omdát het met enige regelmaat voorkomt/kwam, rees bij mij de gedachte die ik aan het begin van de topic verwoorde. Enige malen (zwak uitgedrukt) komen ze ook vanaf de kansel over de gemeente heen, maar ook hier op RF is er een bepaalde invulling van die woorden die niet geheel de mijne is.
Gebruikersavatar
Ariene
Berichten: 2687
Lid geworden op: 08 jul 2005, 15:44

Bericht door Ariene »

Petrus schreef:
Ariene schreef:Petrus,

Het staat echt niet in de Bijbel!!
Tja, je hebt gelijk, de zoekmachine gaf niets aan.

Echter, je zult het evengoed weten als Klavier en ik, komen/kwamen deze woorden met enige regelmaat voorbij op RF (vandaar dat ik stellig was in mijn mening dat het Schriftwoorden waren).

Omdát het met enige regelmaat voorkomt/kwam, rees bij mij de gedachte die ik aan het begin van de topic verwoorde. Enige malen (zwak uitgedrukt) komen ze ook vanaf de kansel over de gemeente heen, maar ook hier op RF is er een bepaalde invulling van die woorden die niet geheel de mijne is.
Hou je wat mij betreft maar aan de invulling die Paulus eraan gaf.
Ook al kunnen we dat nog niet vanuit de wetenschap geborgen te zijn bij Hem.
Toch mogen we dit ook zien als een houding die God van ons vraagt. Laten we het dan biddend proberen!
Gebruikersavatar
Ariene
Berichten: 2687
Lid geworden op: 08 jul 2005, 15:44

Bericht door Ariene »

Wees Christus' gebod indachtig: Heb uw naaste lief gelijk uzelve................of heb jij jezélf niet zó lief dat je dit niet wáár kunt maken??
Of heb je jezelf té lief zodat je jeschaamt om voor je geloof uit te komen...

Want ik schaam mij des Evangelies van Christus niet; want het is een kracht Gods tot zaligheid een iegelijk, die gelooft, eerst den Jood, en ook den Griek.
rekcor
Berichten: 1981
Lid geworden op: 15 aug 2005, 11:25

Bericht door rekcor »

Petrus schreef:Echter, je zult het evengoed weten als Klavier en ik, komen/kwamen deze woorden met enige regelmaat voorbij op RF (vandaar dat ik stellig was in mijn mening dat het Schriftwoorden waren).

Omdát het met enige regelmaat voorkomt/kwam, rees bij mij de gedachte die ik aan het begin van de topic verwoorde. Enige malen (zwak uitgedrukt) komen ze ook vanaf de kansel over de gemeente heen, maar ook hier op RF is er een bepaalde invulling van die woorden die niet geheel de mijne is.
Klopt, dan zie je dat 'de traditie' de bijbel weer eens in de weg is gaan staan!
Gebruikersavatar
Bert Mulder
Berichten: 9099
Lid geworden op: 28 aug 2006, 22:07
Locatie: Grace URC Leduc Alberta Canada
Contacteer:

Re: Gij geheel ánders ?!

Bericht door Bert Mulder »

Petrus schreef:het "Gij geheel ánders" kan op verschillende wijzen tegemoet getreden worden:

De strikt reformatorische opvatting hiervan is: wereldmijding, afzien van wereldgelijkvormigheid, het naar binnenin het kerkverband gericht zijn.

Dat brengt met zich mee dat deze opvatting de uitwerking heeft van het beruchte "zwarte gat-effect": het slort al het licht óp, maar geeft geen enkel licht meer áf.

Is het eigenlijk niet zo, dat het GIJ GEHEEL ANDERS wel eens héél anders opgevat en tot uiting kan komen dan op bovenstaande wijze?

Het "Gij geheel ánders" klopt nog stééds, maar het effect is "geheel ánders" : in de wereld staan mét je geloof, je geloof uitstralen, een leesbare brief van Christus zijn voor je medemens, nodigend, het Evangelie laagdrempelig laten zijn om mensen naar het éne Licht te doen komen en verlangen, er zijn voor je medemens vanuit je Christelijke levensovertuiging, de Liefde van de Heere uitstralen naar mensen die de Here nog niet (willen) kennen, met hen sámen optrekken in de wereld, want IEDEREEN IS ONZE NAASTE.

En dan kún je je er niet ietwat makkelijk vanaf maken door even een giro'tje uit te schrijven en achteroverleunen van : ik heb ook wat voor m'n naaste gedaan..........jááá, even vanuit je luie stoel een formuliertje voor de bank invullen, maar je écht je de naast tonen voor je medemens is toch wel even wat ánders.

Wie is écht een leesbare brief van Christus in deze wereld?

Of sluiten we ons liever op in onze eigen veilige refo-wereldje, afgesloten van die "boze wereld die tot op het bot verdorven is"?

Juist dán heb je de taak om lichtend Licht en zoutend Zout te zijn, een échte naaste voor je medemens, je een leesbare Brief van Christus te betonen, zónder dat er een beloning tegenover staat.

Laten zien in doen én laten, in je gesprekken met je naaste, of dat nu een aan alcohol of drugs verslaafde is, of gewoon een ouder iemand die zélf de deur niet meer uit kan, meenemen voor een middagje er even hélemaal tussenuit: een dankbare glimlach mag je dierbare beloning zijn.

Wees Christus' gebod indachtig: Heb uw naaste lief gelijk uzelve................of heb jij jezélf niet zó lief dat je dit niet wáár kunt maken??
Ben het met je eens Petrus. We mogen niet op binnenuit het kerkverband gericht zijn. Wij moeten uitstralen. Licht geven aan de omleving. Altijd klaar staan voor Evangelisatie. En dit vooral voor de dominee, ouderlingen en diakenen. Die moeten in sommige opzichten nog meer klaar staan voor buitenkerkelijken die ons zoeken, dan voor leden.
Mijn enige troost is, dat ik niet mijn, maar Jezus Christus eigen ben, Die voor mijn zonden betaald heeft, en zo bewaart, dat alles tot mijn zaligheid dienen moet; waarom Hij mij ook door Zijn Heilige Geest van eeuwig leven verzekert, en Hem voortaan te leven van harte willig en bereid maakt.
Plaats reactie