Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Curatorium
Berichten: 1564
Lid geworden op: 17 apr 2012, 17:47

Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Curatorium »

N.a.v. een preek die ik pas hoorde & ervaringen met christenen in het buitenland:
Onze reformatorische liturgie is zeker Bijbels te noemen. Echter, waarom bidden wij zittend?

In de oude kerk werd ook gestaan tijdens het gebed (en niet alleen door mannen). Op de een of andere manier doen wij dat niet meer, alleen aan het begin van de dienst nog. De mannen wel en de vrouwen niet. Wat Bijbels al helemaal niet te verklaren is, zeker aangezien de man-vrouw relatie al wordt uitgebeeld door de hoed. Maar dat terzijde.

Als de koning bij bijeenkomsten binnenkomt, gaat men vaak staan. Wanneer de doopouders binnenkomen, gaan we staan. Hetzelfde voor een afscheid van een dominee, het binnenkomen en het praten van advocaten & (aardse) rechters en zo kan ik nog wel even doorgaan. Waarom is de Heere het dan niet waard?
Bijbels is het zeker niet, aangezien in 99% van de gevallen wordt gestaan. Vandaar dat vaak in het buitenland ook iedereen die kan staan, staat. Tevens is het goed voor je concentratie.

Waarom doen wij dit dan niet meer? Is het niet ontzettend oneerbiedig?
ejvl
Berichten: 5976
Lid geworden op: 06 jun 2011, 11:15

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door ejvl »

Of geknield natuurlijk. Sommigen hebben het dan al snel over gymnastische oefeningen.
Lang staan in een smalle bank met ogen dicht is vrij lastig voor het evenwicht, daarom pleit ik voor knielen.
Curatorium
Berichten: 1564
Lid geworden op: 17 apr 2012, 17:47

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Curatorium »

Ook Bijbels. Maar dat zie ik niet gebeuren in onze westerse refocultuur. Dat is wel een erg grote verandering.
Gebruikersavatar
Desiree
Berichten: 2099
Lid geworden op: 09 dec 2006, 19:10

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Desiree »

..
We moeten ons niet alleen in God verblijden om wat we van Hem ontvangen hebben en nog dagelijks ontvangen,
maar ook om wat Hij beloofd heeft en wat we nog van Hem hopen te ontvangen.

Matthew Henry


Gebruikersavatar
refo
Berichten: 24697
Lid geworden op: 29 dec 2001, 11:45

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door refo »

We vinden het eerbiediger omdat iemand het eerbiediger heeft genoemd.
Het maakt allemaal niets uit. Iedereen is vrij en niemand noeme de ene manier eerbiediger dan de andere.
Curatorium
Berichten: 1564
Lid geworden op: 17 apr 2012, 17:47

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Curatorium »

In de reformatorische kerken (gelukkig) niet.
Of heb je het wel eens geprobeerd?
Gebruikersavatar
Orchidee
Berichten: 10668
Lid geworden op: 30 dec 2009, 15:06
Locatie: Naast de buren

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Orchidee »

Curatorium schreef:In de reformatorische kerken (gelukkig) niet.
Wat bedoel je daar precies mee @Curatorium :quoi
Stil mijn ziel wees stil, en wees niet bang voor de onzekerheid van morgen. God omgeeft je steeds, Hij is erbij, in je beproevingen en zorgen!
Gebruikersavatar
Luther
Berichten: 15857
Lid geworden op: 25 jun 2008, 20:16
Contacteer:

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Luther »

Wij gaan niet staan hoor als de doopouders binnenkomen.

Persoonlijk sluit ik me altijd aan bij de gewoonte die men heeft in de gemeente waar ik ter kerk ga. In onze eigen gemeente staat, behalve de kerkenraad, niemand. Dan is het een beetje vreemd om het dan wel te doen.

Overigens blijf ik - maar dat heb ik al vaker hier gezegd - onder het zgn 'grote gebed' altijd zitten, waar we ook kerken. Kinderen hebben nogal eens de neiging om juist onder het gebed, zeker als dat langer duurt, allerlei ongewenste activiteiten te ontplooien. Als ik blijf zitten, is dat een stuk minder.

Verder vind ik het een wat minder belangrijk punt. Gelukkig staat er in de Bijbel dat de Heere ons zitten en ons staan kent.
De kracht van het Evangelie zit in de bezittelijke voornaamwoorden. (Maarten Luther, WA 101, 2, 25)
Curatorium
Berichten: 1564
Lid geworden op: 17 apr 2012, 17:47

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Curatorium »

Het is inderdaad geen hele belangrijke zaak, maar het zou ook geen hele grote verandering wezen.
Gebruikersavatar
Posthoorn
Berichten: 7348
Lid geworden op: 04 dec 2008, 11:22

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Posthoorn »

Curatorium schreef:Het is inderdaad geen hele belangrijke zaak, maar het zou ook geen hele grote verandering wezen.
Lijkt me geen prioriteit.
Gebruikersavatar
Tiberius
Administrator
Berichten: 34755
Lid geworden op: 12 jan 2006, 09:49
Locatie: Breda

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Tiberius »

Curatorium
Berichten: 1564
Lid geworden op: 17 apr 2012, 17:47

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Curatorium »

Die had ik ook gelezen inderdaad.
Posthoorn schreef: Lijkt me geen prioriteit.
Waarom niet? Is de Bijbel dan toch cultuurgebonden en past zitten meer in onze cultuur?
Mara
Berichten: 23142
Lid geworden op: 15 jun 2010, 15:54

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Mara »

In de wat linksere kerken is het staan al langer, veel meer gewoonte. Soms begint het wel eens op een staan-zitten-oefening te lijken, hier en daar.
Bij ons alleen op bijzondere momenten, zoals
het toezingen van de doopouders of belijdeniscatechisanten
bij het oplezen of herdenken van een overlijden
bij het zingen van bepaalde liederen, zoals een vaste burcht of Ere zij God
bij het aflezen van de Geloofsbelijdenis.

Vroeger stonden vrijwel alle mannen tijdens het gebed, nu alleen nog de k.r. leden.

Persoonlijk lijkt het mij eerbiedig om een knielbank te hebben, maar ik denk dat sommige mensen dit te rooms zullen vinden.
Dat heeft mijn voorkeur boven staan. Je ziet dat veel mensen tegen de bank vóór hen moeten leunen.
Lastig als je een kerk (zaal) met stoeltjes hebt dan.
Als er schaduw is, dan moet er ook licht zijn ~ Spurgeon
Panny
Berichten: 1809
Lid geworden op: 02 okt 2013, 16:08

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Panny »

Opstaan is in onze cultuur een teken van eerbied betonen.
Bijvoorbeeld we gaan staan als de koning of een rechter binnenkomt.
Knielen is minder gebruikelijk.

In India trekken de mensen vaak de schoenen uit in de kerk. Je doet dat daar ook als je een hindoetempel binnengaat (en waarom dan dus niet ook die eerbied betonen in de kerk), dus dat zit daar weer veel meer in de cultuur.
Jongere
Berichten: 7763
Lid geworden op: 14 apr 2004, 15:45

Re: Zittend bidden (tijdens de eredienst)

Bericht door Jongere »

Curatorium schreef:
Posthoorn schreef: Lijkt me geen prioriteit.
Waarom niet? Is de Bijbel dan toch cultuurgebonden en past zitten meer in onze cultuur?
Die vraag is wel wat suggestief. Inderdaad lijkt de gebedshouding me iets wat sterk cultureel bepaald is. Daarmee is niet opeens de hele Bijbel 'cultuurgebonden'.

Sterker nog, het gaat denk ik al mis in je opmerking in je eerste post dat zittend bidden "niet Bijbels is, want in de Bijbel gebeurt het in 99% van de gevallen staand". Iets is 'Bijbels' als de Bijbel daar nadrukkelijk toe oproept. Of als we achter bepaalde dingen een duidelijk Bijbels principe kunnen zien.
Maar puur het feit dat bidden in de Bijbel staand gebeurt, zegt me niet zoveel. Je kunt ook zeggen: in de Bijbel duurt 99% van de huwelijksfeesten een week, daarom is het niet Bijbels als onze huwelijken één dag duren. Of: in de Bijbel ligt iedereen tijdens het eten aan tafel, daarom... etc.

Ik kan me best voorstellen dat er nog wat argumenten te vinden zijn voor een juiste gebedshouding. Zelf zou ik het een mooi gebruik vinden als de hele gemeente zou staan (of knielen) tijdens het gebed. Maar laat voorop staan dat het hier gaat om iets in de christelijke vrijheid.
Plaats reactie