parsifal schreef:Valcke schreef:Herman schreef:huisman schreef:Dit is geen complot denken maar de realiteit dat politici die in tijden van een crisis onaangename maatregelen moeten nemen en dan de feiten wat opsmukken om zo draagvlak te creëeren,
Ik vind het allemaal niet heel schokkend. De vraag van het ministerie is zonder meer juist en terecht. De gevleugelde woorden van Rutte dat we met een minimum aan kennis een maximum aan beleidsmaatregelen moeten nemen, klinkt nog steeds in mijn oren.
Dat de hele crisis doortrokken is van psychologische effecten was mij dus al wat langer bekend. En ook dat het m.i. aan de burger zelf is om te bepalen hoe je dus de cijfers en de boodschap moet interpreteren.
Dat vind ik echt te gemakkelijk, niet alleen voor Duitsland, maar ook voor de Nederlandse situatie.
Wanneer de premier weet dat de R voor de Britse variant op 15 januari op circa 1,28 stond (RIVM model) en eind januari op circa 1,0 met iets meer onzekerheid, dan kun je eenvoudigweg het volk niet vertellen dat deze waarde op 1,3 staat met een verdubbeling van het aantal besmettingen in een week + een zo-goed-als-zekere derde golf.
Je ziet ook wat dat teweegbrengt aan plaatjes in kranten met een astronomisch hoog aantal besmettingen per eind maart - ook hier is zo'n plaatje geplaatst. Een plaatje dat dus nergens op gebaseerd was.
Als premier moet je het volk eerlijk voorlichten over de informatie die je hebt en welke onzekerheden er zijn. Het is m.i. helemaal niet nodig om als premier cijfers te noemen. Maar wanneer je dan toch zegt dat dit nodig is (zoals de premier deed), noem dan eerlijke cijfers.
Bedenk wel dat de R-waarden die vorige week bekend werden gemaakt tot 15 januari op cijfers zijn gebaseerd (met een onderliggend model) en de R-waarde van 1,0 die je noemt op een projectie op basis van cijfers tot half januari.
Daarvan kun je zeggen dat er "iets meer onzekerheid" is, maar dat geeft niet echt weer wat er aan de hand is. Natuurlijk moet dat beter uitgelegd worden. Rutte maakte daarbij een fout, ik vraag me echter af of in dit er iemand met bewuste misleiding bezig was. (En ik acht Rutte zeker niet boven bewuste misleiding).
1. Dit is zeker wel aan de hand. De R = (circa) 1,0 voor de Britse variant per 29 januari wist men vorige week, weet men nu en volgende week dinsdag zal dit cijfer ook door het RIVM officieel gerapporteerd worden. Wacht nog even tot dinsdag!
2. Dat het RIVM meer dan 2 weken neemt voor het bepalen van de R-waarde heeft iets te maken met de validatie en het bepalen van de tweede decimaal, niet met het feit dat de trend an sich onzeker is. Deze termijn van twee weken was vorig jaar rationeel toen nog niet iedereen zich kon laten testen; inmiddels wordt de R hoofdzakelijk berekend op basis van de testuitslagen; dan is een termijn van 2 weken niet meer nodig. Hier zou best een weekje af kunnen.
3. Over de persconferentie heb ik voldoende gezegd, de premier is echt niet achterlijk, hij wist heel goed dat de trend sinds 15 januari (ook wat betreft R-waarde van de Britse variant) dalende was en dat was hem ongetwijfeld ook door de RIVM verteld in de zondagse bijeenkomst. Maar zowel het RIVM als de premier kozen bewust voor het presenteren van een angstscenario op basis van oude cijfers.
4. De Britse variant is in België even ver opgerukt als in NL, toch blijft daar het aantal besmettingen erg stabiel bij gelijkblijvende maatregelen. Dus ook daar geen derde golf zichtbaar tot dusver.
Verder ben ik het ook eens met wat Huisman hierover schrijft.
Ten slotte: het zou goed zijn wanneer iedereen komende dagen wat zon meepakt. Dat scheelt een hoop voor de weerstand.