Ik weet niet hoe het bij de HHK is gesteld, maar bij de TUA moeten alle studenten verplicht naar de logopediste begreep ik.Gian schreef:Is dat niet de normale weg?caprice schreef: Overigens weet ik in de GG ook wel een predikant die op spraakles geweest is, met duidelijk resultaat.
Ds Herwig kon geen woord zeggen zonder te stotteren. Toen kreeg hij een roeping, moet je hem nu eens horen..
Gewoon naar de logopediste dus, als je er niet onmiddelijk vanaf 'geholpen' wordt.
Spreektaal dominees
Re: Spreektaal dominees
Re: Spreektaal dominees
HHK ook. Is gewoon een onderdeel van de opleiding. Logopediste is ook bij de preekoefeningen aanwezig en haar feedback is gewoon goed onderbouwd en zeer opbouwend! Ik zie dat echt als positief.Auto schreef:Ik weet niet hoe het bij de HHK is gesteld, maar bij de TUA moeten alle studenten verplicht naar de logopediste begreep ik.Gian schreef:Is dat niet de normale weg?caprice schreef: Overigens weet ik in de GG ook wel een predikant die op spraakles geweest is, met duidelijk resultaat.
Ds Herwig kon geen woord zeggen zonder te stotteren. Toen kreeg hij een roeping, moet je hem nu eens horen..
Gewoon naar de logopediste dus, als je er niet onmiddelijk vanaf 'geholpen' wordt.
Een lepel vol vriendelijkheid helpt de ander om de waarheid te slikken.
Re: Spreektaal dominees
Als er iets van de kostelijke zielen voor de eeuwigheid op het hart van de predikant wordt gedrukt hoor je dat altijd. Als je dat nooit kan merken zou ik er ook wel een vraagteken bij zetten, in ieder geval zou ik mij onder een prediking niet thuis voelen die alleen maar uit een mooie voordracht bestaat. Anderzijds overdereven ouderwets hoeft vanzelf ook weer niet.
De dominee heeft de zielen van de gemeente op het hart gebonden van Godswege (als het goed is). Zou je dan de ernst daar niet in horen? Zou een dominee nooit eens bewogen zijn? Ja toch wel!
De dominee heeft de zielen van de gemeente op het hart gebonden van Godswege (als het goed is). Zou je dan de ernst daar niet in horen? Zou een dominee nooit eens bewogen zijn? Ja toch wel!
© -DIA- 33.999 || ©Dianthus »since 03.10.2008«
Re: Spreektaal dominees
Ja vast wel. Dat denk ik zeker. Maar dat uit zich volgens mij niet in het Gregoriaans preken.-DIA- schreef:Als er iets van de kostelijke zielen voor de eeuwigheid op het hart van de predikant wordt gedrukt hoor je dat altijd. Als je dat nooit kan merken zou ik er ook wel een vraagteken bij zetten, in ieder geval zou ik mij onder een prediking niet thuis voelen die alleen maar uit een mooie voordracht bestaat. Anderzijds overdereven ouderwets hoeft vanzelf ook weer niet.
De dominee heeft de zielen van de gemeente op het hart gebonden van Godswege (als het goed is). Zou je dan de ernst daar niet in horen? Zou een dominee nooit eens bewogen zijn? Ja toch wel!
Re: Spreektaal dominees
Ik ben het eens met je DIA.-DIA- schreef:Als er iets van de kostelijke zielen voor de eeuwigheid op het hart van de predikant wordt gedrukt hoor je dat altijd. Als je dat nooit kan merken zou ik er ook wel een vraagteken bij zetten, in ieder geval zou ik mij onder een prediking niet thuis voelen die alleen maar uit een mooie voordracht bestaat. Anderzijds overdereven ouderwets hoeft vanzelf ook weer niet.
De dominee heeft de zielen van de gemeente op het hart gebonden van Godswege (als het goed is). Zou je dan de ernst daar niet in horen? Zou een dominee nooit eens bewogen zijn? Ja toch wel!
Van mij mag een dominee best eens zijn emoties/ bewogenheid laten zien hoor. Niet te vaak. Dat trekt de aandacht af van de kern van de boodschap.
Gods weg is niet de gemakkelijkste, maar wel de mooiste!
Re: Spreektaal dominees
We lopen nu het risico dat er twee zaken door elkaar gehaald worden. Het tonen van emoties is iets heel anders dan het hanteren van een preektoon of een slecht gebruik van de stem.vogeltje schreef:Ik ben het eens met je DIA.-DIA- schreef:Als er iets van de kostelijke zielen voor de eeuwigheid op het hart van de predikant wordt gedrukt hoor je dat altijd. Als je dat nooit kan merken zou ik er ook wel een vraagteken bij zetten, in ieder geval zou ik mij onder een prediking niet thuis voelen die alleen maar uit een mooie voordracht bestaat. Anderzijds overdereven ouderwets hoeft vanzelf ook weer niet.
De dominee heeft de zielen van de gemeente op het hart gebonden van Godswege (als het goed is). Zou je dan de ernst daar niet in horen? Zou een dominee nooit eens bewogen zijn? Ja toch wel!
Van mij mag een dominee best eens zijn emoties/ bewogenheid laten zien hoor. Niet te vaak. Dat trekt de aandacht af van de kern van de boodschap.
Galmen, monotoon lezen, uithalen maken, dat zijn allemaal aanwensels. Maniertjes die men zich eigen heeft gemaakt, om welke reden dan ook. Vaak omdat men ermee op is gegroeid, omdat het eerbiedig heette te zijn als je zo las, omdat hooggeachte voorbeeldfiguren het ook zo deden. En dan neem je dat over. Maar het is een aanwensel, en wat je je hebt aangewend kun je ook weer afleren.
Van zeer nabij heb ik echter een predikant gekend die zo'n preektoon had en daar zelf vreselijk van baalde. Zodra hij op de kansel stond, was dat toontje daar, hij kon er niks aan doen. Hij kon ook niet stoppen met roken. Beide waren punten van strijd voor hem... Inmiddels is hij de strijd te boven.
Maar: goed dat er in de opleiding van predikanten aan gewerkt wordt. En jammer dat men het in sommige opleidingen niet nodig vindt. Want de Heere werkt wel middellijk, en het is aan ons om die middelen waar te nemen. En natuurlijk kan de Heere met een kromme stok nog een rechte slag maken, maar dat geeft ons geen reden om kromme stokken op voorhand als normaal te accepteren. Met een beetje moeite kunnen ze vaak wel bijgebogen worden.
~~Soli Deo Gloria~~
Re: Spreektaal dominees
Absoluut positief. In de opleiding van de GG is het ook, als ik mij niet vergis. Lijkt me één van de basiselementen van zo'n opleiding, dat er naar stemgebruik wordt gekeken.vlinder schreef:HHK ook. Is gewoon een onderdeel van de opleiding. Logopediste is ook bij de preekoefeningen aanwezig en haar feedback is gewoon goed onderbouwd en zeer opbouwend! Ik zie dat echt als positief.
Re: Spreektaal dominees
Toch wordt daar blijkbaar het 'Gregoriaans preken' niet als verkeerd stemgebruik gezien.Jongere schreef:Absoluut positief. In de opleiding van de GG is het ook, als ik mij niet vergis. Lijkt me één van de basiselementen van zo'n opleiding, dat er naar stemgebruik wordt gekeken.vlinder schreef:HHK ook. Is gewoon een onderdeel van de opleiding. Logopediste is ook bij de preekoefeningen aanwezig en haar feedback is gewoon goed onderbouwd en zeer opbouwend! Ik zie dat echt als positief.
- jakobmarin
- Berichten: 3523
- Lid geworden op: 04 aug 2004, 13:42
Re: Spreektaal dominees
In een restaurant: "Mag ik een r..r..r..r..r..r .... witte wijn"
>> in Refdag
Als (ex-)stotteraar mag ik dat best ff zeggen toch?
Als (ex-)stotteraar mag ik dat best ff zeggen toch?
Wie zegt 'er is geen waarheid' heeft groot gelijk, want die bestaat wél.
Re: Spreektaal dominees
Nee hoor. Alleen zijn ze wat milder in de toepassing, zodat mensen er niet om van school worden gestuurd. Dat is iets heel anders. Een preektoon wordt in de opleiding van de GG ook zeker bestreden, dat weet ik uit een interview met de rector van de school.Mister schreef:Toch wordt daar blijkbaar het 'Gregoriaans preken' niet als verkeerd stemgebruik gezien.Jongere schreef:Absoluut positief. In de opleiding van de GG is het ook, als ik mij niet vergis. Lijkt me één van de basiselementen van zo'n opleiding, dat er naar stemgebruik wordt gekeken.vlinder schreef:HHK ook. Is gewoon een onderdeel van de opleiding. Logopediste is ook bij de preekoefeningen aanwezig en haar feedback is gewoon goed onderbouwd en zeer opbouwend! Ik zie dat echt als positief.
Re: Spreektaal dominees
Toch opvallend dat het dan nog zo vaak voorkomt.DDD schreef:Nee hoor. Alleen zijn ze wat milder in de toepassing, zodat mensen er niet om van school worden gestuurd. Dat is iets heel anders. Een preektoon wordt in de opleiding van de GG ook zeker bestreden, dat weet ik uit een interview met de rector van de school.Mister schreef:Toch wordt daar blijkbaar het 'Gregoriaans preken' niet als verkeerd stemgebruik gezien.Jongere schreef:Absoluut positief. In de opleiding van de GG is het ook, als ik mij niet vergis. Lijkt me één van de basiselementen van zo'n opleiding, dat er naar stemgebruik wordt gekeken.vlinder schreef:HHK ook. Is gewoon een onderdeel van de opleiding. Logopediste is ook bij de preekoefeningen aanwezig en haar feedback is gewoon goed onderbouwd en zeer opbouwend! Ik zie dat echt als positief.
Re: Spreektaal dominees
zo vaak?Mister schreef:Toch opvallend dat het dan nog zo vaak voorkomt.
Re: Spreektaal dominees
Ja, maar er zijn mensen die zelfs thuis bij het tafelgebed jammeren, vergis je niet. Dat krijg je er niet zomaar uit.
Re: Spreektaal dominees
Op welke toon je het gebed uitspreekt, is niet belangrijk. Zelfs de woorden zijn niet belangrijk. God ziet het hart aan. Een zucht kan de Heere aangenaam zijn.DDD schreef:Ja, maar er zijn mensen die zelfs thuis bij het tafelgebed jammeren, vergis je niet. Dat krijg je er niet zomaar uit.
En dat de toon niet belangrijk is, werkt dus twee kanten op: de jammerklager moet niet denken dat degene die het gebed op een alledaagse toon uitspreekt, niet goed doet. Maar andersom ook niet!
Re: Spreektaal dominees
Ik wil heus wel geloven dat God ook het gejammer in genade aanziet, maar daarom maakt het nog wel degelijk uit. Er zijn namelijk ook nog de menselijke toehoorders. En voor hen kan het ontzettend storend zijn. Ik heb sowieso al een hekel aan gezemel en al helemaal tijdens de eredienst. En ik ben ook niet de enige. Bij het houden van een voordracht moet je alles vermijden dat het doel in de weg kan staan, ik zie niet in waarom dat bij openbare gebeden en preken anders is. Ik vind overigens alledaags niet echt een goed woord voor eerbiedig en netjes.eilander schreef:Op welke toon je het gebed uitspreekt, is niet belangrijk. Zelfs de woorden zijn niet belangrijk. God ziet het hart aan. Een zucht kan de Heere aangenaam zijn.DDD schreef:Ja, maar er zijn mensen die zelfs thuis bij het tafelgebed jammeren, vergis je niet. Dat krijg je er niet zomaar uit.
En dat de toon niet belangrijk is, werkt dus twee kanten op: de jammerklager moet niet denken dat degene die het gebed op een alledaagse toon uitspreekt, niet goed doet. Maar andersom ook niet!