Tiberius schreef:Hendrikus schreef:Tiberius schreef:
Tegenwoordig zijn kerkenraden wel wat zuiniger op de organisten.
Zo'n 25 jaar geleden waren er genoeg mensen die orgel konden spelen (als je even je oren dicht hield voor de kwaliteit vaak). Toen zijn veel goede organisten door dat soort rigide gedrag weggejaagd.
Maar dat is inmiddels al lang niet meer zo: zelfs in grote bijbelbelt-gemeenten is het met een lantaarntje zoeken naar een béétje organist.
Dat zal plaatselijk zeer verschillend zijn. Er zijn ook gemeenten waar het nog geen spat veranderd is, en waar men zich die luxe ook kan permitteren omdat er gegadigden genoeg zijn. Wil je niet luisteren? Voor jou tien anderen.
Tja, dan krijg je van die organisten die hooguit aap-noot-mies met een vinger op cijfers kunnen spelen.
Ik heb ook wel eens ergens meegemaakt dat halverwege de regel de organist gewoon stopte met een paar uithalen; en bij de volgende regel zette de organist gewoon weer in. De gemeente zong rustig door; blijkbaar waren ze dat gewend.
Onze gemeente telt 5 organisten.
Er zijn 4 organisten uit de eigen gemeente. 3 daarvan vallen onder de 'middelbaren van leeftijd'. Eentje is technisch zeer goed, eentje is een gewone normale organist, die vaak dezelfde stijl heeft en wat voorspelbaar is , maar nooit fouten speelt (persoonlijk hoor ik hem het liefst, omdat hij ook vaak heel goed 'op tekst en komma' begeleidt) en nog een andere valt onder degenen die het wel kunnen, maar vanwege de hoge spanning zo vaak fouten maakt, dat het alsnog niet om aan te horen is.
Daarnaast is er ook nog een jongere organist, die het prima kan. Verder hebben we nog een hulporganist die zo af en toe eens speelt en die ook een gemiddeld niveau heeft.